Volvo je pro maximálních 180.

Pospíchejte bezpečně. Automobilka Volvo chce přispět k vyšší bezpečnosti omezením maximální rychlosti na 180 km/h.

Již v roce 1927 prohlásili zakladatelé automobilky Volvo za jednu z nejdůležitějších hodnot značky bezpečnost. Od té doby značka opakovaně úspěšně nastavuje v této oblasti nové standardy a udržuje si průkopnickou pozici. Nyní chceme podniknout další velký krok k zajištění vyšší bezpečnosti na silnicích.

1959 - Vydláždění bezpečné cesty

1959 - Vydláždění bezpečné cesty

Automobilka Volvo vyvinula tříbodový bezpečnostní pás, kterým začala vybavovat všechna svá vozidla. V zájmu zajištění bezpečnosti všech lidí cestujících v automobilech nechala patent volně k dispozici. Jednalo se o velmi úspěšné rozhodnutí: dnes je tříbodový bezpečnostní pás zachráncem lidských životů číslo jedna.

1972 - Proti směru jízdy

1972 - Proti směru jízdy

V roce 1972 představila automobilka Volvo dětskou bezpečnostní sedačku orientovanou proti směru jízdy. Jednalo se o inovaci, kterou brzy převzali další výrobci a u níž bylo jasně prokázáno, že přispívá k bezpečnějšímu cestování malých členů posádky.

2001 - Rychlá pomoc

2001 - Rychlá pomoc

V roce 2001 představila automobilka Volvo první verzi svého SOS systému Volvo On Call, díky čemuž bylo poprvé v historii možné prostřednictvím palubního systému rychle přivolat pomoc. Tísňové volání bylo ve vozech Volvo tedy k dispozici již 17 let před tím, než se stalo pro všechny výrobce v rámci EU povinností.

2020 - Průkopnické rozhodnutí

2020 - Průkopnické rozhodnutí

Od roku 2020 budou všechny vozy Volvo* vybaveny systémem omezujícím maximální rychlost vozu na 180 km/h. Tímto rozhodnutím podniká společnost další průkopnický krok směrem k zajištění větší bezpečnosti všech účastníků silničního provozu. *Jedná se o standardní omezení vztahující se na všechny modely Volvo od modelového roku MY21 (zahájení výroby v květnu 2020).

V bezpečnosti jsme tradičně o krok napřed

Nadměrně vysoká rychlost nebo nepřizpůsobení rychlosti aktuálním podmínkám představují jedny z hlavních příčin dopravních nehod. Ve společnosti Volvo Cars cítíme odpovědnost za hledání řešení, která budou chránit Vás i lidi kolem Vás, budou mít pozitivní dopad na životní prostředí a v neposlední řadě budou chránit Váš vůz.

Bezbečně s rychlostí 180 km/h
Fotografie vozu Volvo

Rozdíl v brzdné dráze

Rozhodující metry

Bez ohledu na to, zda svůj vůz řídíte ve městě nebo mimo něj, bude mít rychlost jízdy vždy rozhodující vliv na počet metrů, které budete potřebovat k zastavení. To může znamenat velký rozdíl mezi tím, zda dojde k vážné dopravní nehodě, zda se jí zcela zabrání nebo zda se alespoň zmírní její důsledky. Rozdíl v brzdném účinku se ve vysokých rychlostech projevuje ještě markantněji. Zatímco vůz jedoucí rychlostí 250 km/h potřebuje k zastavení brzdnou dráhu 280 metrů, brzdná vzdálenost u vozu jedoucího rychlostí 180 km/h je 150 metrů.

Bezpečnější volba

Bezpečnější volba

Často se zapomíná na to, že je řízení vozu ve vysoké rychlosti značně stresující. Stres je považován za jednu z hlavních příčin chybování řidičů, přičemž je dle organizace ADAC každoročně příčinou průměrně 1 000 dopravních nehod s fatálními následky. Z dlouhodobého hlediska může vést permanentní napětí za jízdy ke zdravotním problémům jako je například oslabení imunitního systému. Zdroj: Motorwelt 2012/číslo 9

Vědomé rozhodnutí

Vědomé rozhodnutí

Kromě Vaší bezpečnosti, která je pro nás zásadní, bereme při vývoji našich vozidel ohledy také na životní prostředí. Při jízdě rychlostí 250 km/h se ve srovnání s rychlostí 180 km/h zvýší produkce emisí znečišťujících ovzduší až čtyřikrát. Nižší rychlost znamená totiž i uvolňování méně jemných částeček v důsledku menšího odírání pneumatik.

Dlouhodobá výhoda

Dlouhodobá výhoda

Naše vozidla navrhujeme tak, aby vydržela co nejdéle ve skvělém stavu a Vy jste si s nimi mohli užívat celé roky skvělých jízdních zážitků. Snížením max. rychlosti na 180 km/h Vám pomůžeme snížit náklady na údržbu a prodloužit životnost Vašeho vozu. Kratší brzdná dráha daná snížením rychlosti vede například k menšímu opotřebovávání brzd a pneumatik.

Průkopníky ocení až čas

Průkopníky ocení až čas

V lidské povaze je obecně pevně zakořeněna neochota opouštět své návyky a nové přístupy jsou proto přijímány s nedůvěrou a výsměchem. K jejich docenění dochází až zpětně.

„Bude trvat celé generace než člověk přistane na Měsíci.“
Sir Harold Spencer, astronom, 1957

Snížením maximální rychlosti našich vozů na 180 km/h hledíme vstříc budoucnosti mobility. Mimo to chceme tímto krokem rozpoutat diskuzi na téma souvztažnosti mezi rychlostí, bezpečností a udržitelností.

Budoucnost bezpečnosti

Kromě snížení maximální rychlosti na 180 km/h u všech modelů Volvo neustále zkoumáme další inovativní způsoby, jak optimalizovat bezpečnost našich vozidel. V současnosti se zabýváme především otázkou, jak mohou lidem na cestách pomoci inteligentní technologie.

Care Key

Care Key

Prostřednictvím klíče Care Key* lze pro Váš vůz Volvo nastavit maximální rychlost. Vzhledem k tomu se můžete sami rozhodnout, jak rychle se může s Vaším vozem jezdit, čímž nad ním získáte částečnou kontrolu i v době, kdy nesedíte za volantem. Bezpečná rychlost do značné míry závisí na osobních pocitech. *Jedná se o standardní omezení vztahující se na všechny modely Volvo od modelového roku MY21 (zahájení výroby v květnu 2020).

Zónové monitorování

Zónové monitorování

Ve společnosti Volvo Cars v současné době zkoumáme možnosti zónového monitorování (tzv. geofencing) v městském prostředí. Naším cílem je zajistit vyšší bezpečnost v citlivých oblastech, ale i lepší účinnost našich vozů. Vaše Volvo by mělo v definovaných zónách, kam patří okolí škol, školek a nemocnic nebo environmentální zóny, automaticky dodržovat max. povolenou rychlost.

Palubní kamery v kabině

Palubní kamery v kabině

Bezpečnost silničního provozu narušují také další dva aspekty: řízení pod vlivem omamných látek a nesoustředěnost. Proto v současné době zkoumáme možnosti vnitřních kamer a senzorů. Konkrétně jde o sledování chování řidiče, přičemž by byl v případě potřeby řidič upozorněn na nevhodný způsob řízení nebo by došlo k automatickému snížení rychlosti vozu.

Bezpečnost nade vše

Již více než 60 let klade značka Volvo hlavní důraz na bezpečnost. Naší vizí je zajistit, aby ve vozech Volvo nedocházelo ke smrtelným ani jinak vážným zraněním.

Bližší informace o naší vizi bezpečnosti (pdf)   
Objednat servis Testovací jízda Nový vůz Kontakt
Nahoru